آزمون آیلتس و دانستنی های آن

آزمون آیلتس و دانستنی های آن

آزمون آیلتس یک آزمون جهانی زبان انگلیسی می باشد که بررسی مهارت و توانمندی افراد در این حوزه می پردازند. نمره آیلتس بین ۱ تا ۹ بوده که ۱ به معنای کمترین حد و ۹ به معنای برترین سطح می باشد.

در این مقاله قصد داریم تا تمام نکات مربوطه به این آزمون و روش های آمادگی آزمون آیلتس را بررسی نماییم. آزمون آیلتس عموما برای کشورهایی بیشتر استفاده می شود که در آن زبان انگلیسی زبان رسمی است و برای زندگی یا ادامه تحصیل در آنجا به یادگیری زمان مذکور نیاز می باشد. آزمون آیلتس می تواند به شما مقیاسی در خصوص تسلط فرد بر این زبان ارائه دهد.

با توجه به اینکه این آزمون در سراسر جهان دارای اعتبار است لذا شرایط آن برای تمام افراد از هر کجای جهان یکسان می باشد. اگر شما بتوانید ۴ مهارت اصلی خود را در زبان انگلیسی با توجه به نیازهای این آزمون ارتقا دهید لذا انتظار می رود که پیشرفت زیادی نیز داشته باشید و به راحتی در آن موفق گردید.

آشنایی با آزمون آیلتس

به صورت کلی دو نمونه از آزمون آیلتس به نام آزمون عمومی و آزمون آکادمیک وجود دارد. آیلتس آکادمیک همانگونه که از نام آن مشخص است برای افرادی که قصد دارند در مقاطع کارشناسی/ کارشناسی ارشد و یا دکتری در کشور خارجی تحصیل نمایند، مورد استفاده قرار می گیرد.

اما نوع عمومی آن برای اشخاصی که قصد مهاجرت دارند، مورد استفاده قرار گرفته و حتی برای افرادی که مایلند در مقاطع کمتر از کارشناسی نیز تحصیل نمایند، گزینه خوبی است.

گاها اشخاص برای اخذ پذیرش در سازمان یا دانشگاهی نیاز به نمره آیلتس دارند، در این شرایط لازم است تا شرایط را جویا شده زیرا برخی از آنها تنها آزمون جنرال، برخی تنها آزمون آکادمیک و برخی نیز هر دو را تایید می نمایند.

اگر قصد آمادگی آزمون آیلتس را دارید باید در نظر داشته باشید که نیاز است به ۴ تکنیک reading/writing/listening/ speaking مسلط باشید. عموما سوالاتی که در بخش صحبت گفتاری و تمرین شنیداری درج می شود برای تمام افراد یکسان می باشد اما در دو بخش دیگر با توجه به نوع آزمون می تواند تفاوت های عمره ای نیز وجود داشته باشد.

معمولا برای آزمون speaking یک روز مجزا در نظر گرفته و سه آزمون دیگر را در یک روز مجزا برگزار می نمایند. هیچ تقدم و تأخری بین این دو روز وجود ندارد. در خصوص هر کدام از این ۴ مهارت در زیر توضیحات لازم ارائه شده است:

مهارت listening

در آزمون آیلتس عموما برای این بخش ۴۰ دقیقه زمان در نظر گرفته می شود، از این مدت زمان ۳۰ دقیقه برای گوش دادن و ۱۰ دقیقه نیز برای درج پاسخ ها در ورقه خواهد بود. در خصوص نوع سوالات نیز باید در نظر داشته باشید که انواع سوالات اعم از ۴ گزینه ای، جدول، پاسخ کوتاه و موارد دیگر در این بخش وجود خواهد داشت.

همچنین بخوانید:
چگونه با استرس و تنش تحصیلی مقابله کنیم؟

به صورت کلی در قسمت اول مکالمه ای بین دو نفر صورت می گیرد که می بایست با دقت به آن گوش داده و نکات مهم را نوت بردارید. در قسمت دوم در خصوص یکی از اتفاقات روزمره صحبت می شود. اما در بخش سوم یک مکالمه نیمه تخصصی با درون مایه آموزشی بین حداکثر ۴ نفر انجام می شود. قسمت چهارم این بخش از آزمون آیلتس نیز در خصوص یک مطلب علمی همانند سخنرانی در یک محفل آکادمیک است.

مهارت listening

در این مهارت تلاش می شود تا از انواع لهجه ها و صداها استفاده شده و هر بخش را تنها یک بار پخش نمایند.هر اندازه که شما بتوانید درک بهتری داشته باشید، نظرات و اهداف را بهتر درک نمایید، راحت تر خواهید توانست تا به سوالات آزمون آیلتس پاسخ دهید. هر پاسخ این بخش دارای ۱ امتیاز است که البته مجموع امتیازات آن ۴۰ است.

همواره باید در نظر داشته باشید که در نهایت نمره بخش listening از ۹ محاسبه می گردد. این آزمون برای بسیاری از افراد جز سخت ترین بخش ها می باشد اما باید توجه داشته باشید که دقت و تمرکز می تواند کلید موفقیت شما در این قسمت باشد.

آمادگی آزمون آیلتس در بخش شنیداری

برای اینکه شما بتوانید این بخش را به درستی پشت سر بگذارید، همواره نیاز است تا مهارت زیر را در خود تقویت نمایید:

 • به یک بار شنیدن عادت نمایید زیرا تنها یک بار این موارد پخش می شوند.
 • شما می توانید قبل از شروع مکالمه یکبار به سوالات طرح شده گوش نمایید.
 • در زمان گوش دادن، نکات مهم را نوت برداری نمایید تا بتوانید در پایان آنها را بر روی برگه منتقل کنید.
 • پاسخ های این بخش را باید با مداد بنویسید.

مهارت reading

در این بخش از آزمون آیلتس برای شما ۴۰ سوال در نظر گرفته می شود که حداکثر در مدت زمان ۱ ساعت باید به آنها پاسخ دهید. انواع سوالات ۴ بخشی، جواب کوتاه، جواب بلند، وصل کردن و غیره برای آن در نظر گرفته می شود. تعداد متن های این بخش ۳ مورد است که در هر کدام از آزمون های جنرال و آکادمیک متفاوت است. در بخش آزمون آکادمیک، سه متن بلند در خصوص مجلات علمی و مباحث دانشگاهی ذکر شده است، عموما برای هر دوره از تحصیلات تکمیلی متن تخصصی تری متناسب با آن در نظر گرفته می شود.

البته برای اصطلاحات تخصص، معنی آن نیز ذکر می شود. هر اندازه شما سرعت بیشتری در خواندن داشته باشید و با لغات بیشتری آشنا باشید، در این بخش می توانید موفق تر ظاهر شوید.

مهارت reading در آیلس

در آزمون جنرال معمولا در خصوص اتفاقات روزمره یا مباحث عمومی صحبت می شود. این موارد می توانند شامل کار، سیاست، زندگی یا هر مورد مرتبط دیگری باشد.عموما متن آخر کمی دشوارتر بوده و تحلیل آن مشکل است. در این بخش شما باید متن های مربوطه را یک بار کامل بخوانید، ایده های اصلی را درک کرده و سپس در بار دوم خواندن، جزئیات، نظرات و نگرش های نویسنده را مشخص نمایید. این مهارت نیز دارای ۴۰ امتیاز بوده که در نهایت به مقیاس ۹ برده می شود اما هر سوال صحیح دارای یک امتیاز مثبت می باشد.

آمادگی آزمون آیلتس در بخش درک مطلب

برای موفقیت در این بخش نیاز می باشد تا به موارد زیر توجه نمایید:

 • این آزمون دارای وقت اضافی نیست لذا در درج پاسخ سوالات خود بر روی برگه لازم است تا سرعت العمل و دقت بالایی داشته باشید.
 • پاسخ های شما در این بخش باید با مداد باشند.
 • حتما در متن خود، نکات مهم را با مداد مشخص نمایید تا سریع تر به پاسخ مد نظر خود دست یابید.

مهارت writing

در این بخش از آزمون آیلتس، ۱ ساعت زمان پاسخگویی در نظر گرفته شده است. در این قسمت طراحان آزمون، نیاز به دو متن دارند که می بایست توسط شما نگارش شود. در متن اول حدود ۱۵۰ کلمه و در متن دوم حدود ۲۵۰ کلمه مورد نیاز می باشد. نوع آزمون در این بخش برای آیلتس آکادمیک و جنرال متفاوت است.

در آزمون آکادمیک تلاش می شود تا موضوع اول شما در خصوص نمودارها، جداول و موارد از این قبیل باشد تا شما در مورد ارقام، روندها و چگونگی فعالیت توضیحاتی ارائه دهید. همچنین در متن دوم نیز نیاز به استدلال، بیان دیدگاه و مواردی از این قبیل می باشد. اما در آزمون آیلتس عمومی، در متن اول عموما نیاز به نگارش یک نامه است. این نامه می تواند رسمی یا بسیار دوستانه باشد.

در بخش دوم نیز از شما در خصوص موضوعی سوال پرسیده می شود و درخواست می گردد تا استدلال و نظر خود را بیان دارید. توجه داشته باشید که نحوه نوشتن شما در این قسمت باید به گونه ای باشد که ممتحن به راحتی آن را خوانده و ارزیابی نماید. لذا از بدخط نوشتن می بایست اجتناب نمایید.

آمادگی آزمون آیلتس برای بخش نوشتار

چنانچه شما مهارت های مورد نیاز این بخش را به دست آورید، به راحتی خواهید توانست تا از ان نمره قابل قبولی دریافت کنید. از همین رو توصیه می شود تا همواره به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • در هر دو متن شما باید نظم و سازماندهی مناسبی دیده شود.
 • از دستور زبان مناسب باید در نوشتن متن های خود بهره ببرید.
 • انتخاب لغات مناسب و با معنا دارای اهمیت بالایی خواهد بود.

لازم است تا به این مورد توجه نمایید که در آزمون آیلتس آکادمیک، هدف از متن اول نحوه ارزیابی شما در خصوص سازماندهی مطالب و بیان دقیق آنها است. در متن دوم نیز طراحان مایل هستند تا بررسی کنند که آیا شما می توانید یک تجزیه و تحلیل خوبی ارائه داده و نظرات و مفاهیم را بیان دارید.

اما در آزمون جنرال نحوه برقراری ارتباط و مکاتبه با سایر اشخاص در متن اول و چگونگی به چالش کشیدن اعتقادات و نظرات شما در بخش دوم مورد بررسی قرار خواهد گرفت. دقت و سرعت دو فاکتوری است که در این بخش می تواند به شما کمک نماید. شما می توانید پاسخ های خود را با مداد بنویسید.

همچنین باید در نظر داشته باشید که محدودیتی در تعداد کلمات وجود ندارد. یکی از موارد مهم در این بخش آن است که اگر تعداد کلمات نوشته شما کمتر از تعداد کلمات درخواست شده باشد، نمره آن بخش را به صورت کامل از دست خواهید داد. تجربه نشان داده است که متن اول به حدود ۲۰ دقیقه و متن دوم به زمان ۴۰ دقیقه نیاز دارد. به عنوان آخرین نکته در نظر داشته باشید که علائم نگارشی صحیح، املای درست، دستور زبان و هجی کلمات بسیار مهم می باشند.

مهارت speaking

بخش بعدی در آزمون آیلتس، قسمت گفتاری می باشد. این آزمون همانگونه که در بالا توضیح داده شد در یک روز مجزا برگزار می شود و تقریبا حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به طول می انجامد.

چنانچه تمرکز خوبی داشته باشید، به راحتی می توانید در آن قبول شوید. عموما این بخش از آزمون آیلتس دارای سه بخش مهم می باشد. در بخش اول، یک آشنایی و مصاحبه کوتاه صورت می گیرد که فرد ظرف مدت ۴ الی ۵ دقیقه می بایست هویت خود را معرفی نماید.

لذا در خصوص موارد عمومی همانند خانه، علایق، مطالعات، نظرات و مواردی از این قبیل صحبت خواهد شد. در بخش دوم شخص امتحان گیرنده به شما یک کارت منحصربفرد خواهد داد و از شما می خواهد تا در خصوص آن صحبت نمایید. این قسمت حدود ۳ الی ۴ دقیقه زمان نیاز دارد و شما باید ابتدا نکات مد نظر خود را نوت برداری کرده و سپس آنها را بیان دارید.

توجه داشته باشید که گاها در خصوص مورد عنوان شده بر روی کارت، از شما سوالاتی نیز پرسیده می شود. در بخش سوم که یک مکالمه دو طرفه است، شما حدود ۵ دقیقه وقت دارید تا با شخص روبروی خود در خصوص موضوع درج شده بر روی کاغذ وارد بحث و گفتگو شوید. هر ایده مد نظر شما می تواند یک نمره مثبت برای شما در این بخش باشد.

آمادگی آزمون آیلتس در بخش گفتاری

این بخش جز یکی از قسمت هایی است که اگر بر روی آن تمرکز نمایید، به راحتی خواهید توانست که پیشرفت کرده و نمره قابل قبولی نیز به دست آورید. از همین رو باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • بتوانید با شخص روبروی خود ارتباط خوبی برقرار کرده و در مورد نظرات، عقاید و اتفاقات روزمره خود به خوبی اظهار نظر نمایید.
 • بتوانید به صورت کامل و مسلط لغات را پشت سر هم به صورت سازماندهی شده بیان نمایید. بسیاری از افراد در صحبت های طولانی دچار مشکل می شوند. از همین رو لازم است تا تمام سعی خود را به کار گیرید تا انسجام در صحبت شما وجود داشته باشد.
 • امکان گمانه زنی، تحلیل و گفتگو را داشته باشید، بتوانید مسائل روز را نقد کرده و تحلیل های مناسبی را ارائه دهید.

به صورت کلی باید در نظر داشته باشید که هر اندازه به اصول گفتار بیشتر تسلط داشته باشید و از دایره لغات بیشتری استفاده نمایید، در این قسمت موفق تر ظاهر خواهید شد.در بخش گفتاری علاوه بر اینکه شما باید لهجه و تلفظ صحیحی داشته باشد، بسیار مهم است که از دستورات زبان انگلیسی نیز به درستی استفاده نمایید.

پارافریز و ترجمه مقاله در موسسه ایرنتکام

در صورتیکه قصد انجام پارافریز و ترجمه مقاله خود را بصورت حرفه ای دارید لطفا با ما تماس بگیرید. از سایر خدمات ایرنتکام می توان به: ویرایش مقاله نیتیو ، ترجمه مقاله ، ترجمه کتاب  و … اشاره کرد.

نظرات کاربران : 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مقالات مرتبط

divider
فهرست